W dniu 15 czerwca br., w naszej szkole odbyła się konferencja podsumowująca Projekt ?Przedsiębiorcze pogranicze ? polsko-słowacka inicjatywa edukacyjna?.
Na jej wstępie Pani Dyrektor – Bożena Cząstka przywitała licznie przybyłych Gości – wśród nich Panią Jolantę Kopciuch-Szmyd ? zastępcę naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna, Pana Juraja Bochna – dyrektora Hornošarišskégo Osvetovégo Strediska w Bardejovie, Dyrekcję, nauczycieli i młodzież szkoły zawodowej w Bardejovie, jak również nauczycieli i uczniów Naszej szkoły oraz zaproszonych na konferencję przedstawicieli instytucji oświaty i rynku pracy oraz mediów. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział ponad 80 osób.
W pierwszej części konferencji sprawozdanie z realizacji mikroprojektu przedstawił Pan Marcin Bednarz, który poinformował o celach Projektu oraz efektach jakie udało się osiągnąć, m.in. zaprezentował utworzone w jego ramach kursy e-learningowe na platformie Moodle. Zaznaczył też, że Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska ?Słowacja 2014-2020.
W ramach Projektu młodzież miała możliwość skorzystania z różnych form wsparcia.
Niektóre z nich to:
- Uczestnictwo w kursie przedsiębiorczości, na którym młodzież zapoznała się m.in. z procedurą zakładania działalności gospodarczej w Polsce, a korzystając z kursu umieszczonego na platformie Moodle, także z procedurami prowadzenia działalności po stronie słowackiej.
- Zajęcia prowadzone w Firmie symulacyjnej, w czasie których zapoznali się z czynnościami, które wykonywane są w autentycznej firmie. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
- Zajęcia wspólne z młodzieżą słowacką, zarówno w Firmie symulacyjnej u nas w szkole, jak też w Bardejovie. Te wspólne lekcje również bardzo się uczniom podobały. Dzięki wspólnej pracy młodzieży polskiej i słowackiej udało się też w minimalnym stopniu poznać język słowacki, który jest bardzo podobny do języka polskiego.
- Zajęcia z grafiki komputerowej oraz w studiu fotograficznym jak również tworzenia stron WWW. Część zagadnień poruszanych podczas tych zajęć była już znana młodzieży polskiej i dlatego byli oni bardzo pomocni uczniom ze Słowacji, którzy z tymi zagadnieniami zetknęli się po raz pierwszy. Dzięki tym działaniom nawiązało się wiele znajomości i przyjaźni.
- Indywidualne rozmowy z doradcą zawodowym, które były też jednym z działań projektowych. Większości uczniów utwierdziły one w przekonaniu, że wybrali odpowiedni dla siebie zawód.
- Na uwagę zasługuje również to, że przez cały czas trwania Projektu uczestnicy mieli nieograniczony dostęp do materiałów kursowych umieszczonych na platformie Moodle. Każdy kto chciał, mógł skorzystać z różnych ćwiczeń i wykładów umieszczonych na platformie, oraz, w razie potrzeby – z konsultacji on-line.
- Uczniowie bardzo chętnie korzystali z możliwości wyjazdu w ramach projektu do Bardejova, na wspólne polsko-słowackie warsztaty, podczas których kontynuowali pracę w Firmie symulacyjnej oraz uczestniczyli w kursach: przewodnik turystyczny, prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego i w kursie event manager.
Podczas konferencji następnie głos zabrał Pan Juraj Bochna – dyrektor Hornošarišskégo Osvetovégo Strediska w Bardejovie, który podziękował wszystkim za uczestnictwo w Projekcie, jak również przedstawił informacje na temat działań projektowych po stronie słowackiej.
Istotną częścią konferencji był czas, kiedy głos zabrała również młodzież naszej szkoły. Natalia Lidwin i Bartosz Bochnia, uczniowie klasy II Technikum, opowiedzieli o swoich wrażeniach z uczestnictwa w Projekcie. Wyrazili również ochotę uczestnictwa w kolejnych tego typu inicjatywach.
W drugiej części konferencji miały miejsce następujące prelekcje:
- ?Korzyści z wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji? ? Grzegorz Kuźniarowicz, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii.
- ?Agroturystyka na pograniczu polsko-słowackim? ? Robert Bury, ekspert z zakresu agroturystyki i współpracy transgranicznej, koordynator projektów PL-SK.
- ?Rynek pracy w kontekście polsko-słowackim. Szanse i wyzwania związane ze współpracą przygraniczną? ? Dominik Łazarz, ekonomista, wicedyrektor Centrum Dokumentacji Europejskiej przy WSIiZ w Rzeszowie.
- ?Mobilność pracowników szansą dla pogranicza polsko-słowackiego? ? Sylwia Mazur, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów, WSIiZ w Rzeszowie.
Po zakończeniu wystąpień Pani Dyrektor podziękowała Gościom oraz wszystkim osobom przybyłym na konferencję i zaprosiła na poczęstunek. Zgodnie z programem konferencji, po zakończeniu przerwy obiadowej odbyły się panele dyskusyjne poświęcone poruszanym wcześniej zagadnieniom oraz możliwościom dalszej współpracy, w których uczestniczyli przedstawiciele partnerów Projektu oraz zaproszeni prelegenci.
Całość konferencji była tłumaczona na bieżąco na język słowacki, dzięki zapewnieniu udziału tłumacza. Z Projektu sfinansowane zostały również transport gości ze Słowacji oraz catering.
Konferencja pokazała, że realizacja Projektu przyniosła zakładane efekty i pozwoliła na stworzenie zaplecza technicznego i merytorycznego do realizacji ciekawych inicjatyw edukacyjnych w Naszej szkole.